27 maja odbyła się kolejna już gala przyznania statuetek Inspirator Kariery. Ten coroczny konkurs, organizowany przez Instytut Pracy i Kariery, wyróżnia firmy, instytucje czy placówki oświatowe, które w ramach swojej działalności w sposób szczególny realizują kształcenie zawodowe. Ideą całego przedsięwzięcia jest zachęcenie sektora edukacyjnego, biznesowego i podmiotów administracyjnych do komplementarnego realizowania programów krzewiących przedsiębiorczość, rozwój zawodowy i stwarzanie szans na zatrudnienie. Nagrody przyznano podmiotom o bardzo różnym profilu działalności, a dla niektórych laureatów nominacja była pozytywnym zaskoczeniem.
Kto otrzymał statuetkę w plebiscycie Inspirator Kariery 2022?
Tegoroczna gala konkursu Inspirator Kariery odbyła się w hotelu Park Inn by Radisson w Krakowie. Impreza prowadzona była przez przedstawicieli Instytutu Pracy i Kariery – Martę Prusek – Galińską oraz Pawła Abuckiego. W 2022 roku Kapituła Konkursu postanowiła odejść od ścisłych kategorii konkursowych i docenić działania tych podmiotów, którzy szczególnie wykazali się w dziedzinie współpracy narodowej. Właśnie w kontekście aktywizacji zawodowej, wymiany studentów, organizacji szkoleń czy staży zawodowych. Statuetki zatem przyznano w kategorii „Współpraca międzynarodowa” wszystkim laureatom. A oto oni:
- Małopolska Hodowla Roślin Sp. z o.o.,
- SEOSEM24 Kraków,
- Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie,
- Hotel Park Inn by Radisson Kraków,
- Zespół Szkół Łączności w Krakowie,
- Zespół Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie,
- Dom Pomocy Społecznej w Krakowie,
- Krakowski Ośrodek Rehabilitacji Wieku Rozwojowego,
- Thousand Miles Kraków.
Wyróżnione zostały podmioty z różnych branż i o różnych profilach działalności. Biznes, nowoczesne technologie, oświata, pomoc społeczna, hotelarstwo. To, na co szczególnie kładła nacisk Kapituła to międzynarodowy wymiar inicjatyw związanych z kształceniem zawodowym w każdym z tych podmiotów. Doceniono uczestnictwo w Erasmus+, chęć współpracy regionalnej, a także sukcesy pedagogiczne. Każdy z laureatów miał okazję powiedzieć widowni kilka słów oraz wystąpić w mini sesji fotograficznej. Na imprezę przybyli także nauczyciele z innych krajów – goście pochodzący z Turcji i Węgier zawitali w Krakowie dzięki programowi Erasmus+. Całość uświetnił występ Michała Matuszewskiego, wokalisty i pianisty – Michała szersza publika zna z finału Must Be The Music Polska. Po części oficjalnej gości zaproszono na mały bankiet, który był okazją do rozmów, wymiany spostrzeżeń i wrażeń.
SEOSEM24 – laureat w kategorii „Współpraca międzynarodowa – BIZNES”
Jednym z wyróżnionych w konkursie jest firma SEOSEM24, agencja SEO z Krakowa. Z tym laureatem wiąże się pewna zabawna historia – twórca agencji Łukasz Wudyka o swojej nominacji dowiedział się… w momencie przyznania nagrody przez Kapitułę. Osobiście pojawił się na gali, aby odebrać statuetkę. Jak twierdzi, to dla niego ogromny zaszczyt i nagroda dla całego zespołu krakowskiej agencji SEO. Firma od lat uczestniczy w programie Erasmus+. Daje pole do popisu dla młodych, zdolnych i kreatywnych ludzi, organizując dla nich staże i szkolenia w zakresie SEO czy marketingu internetowego. Współpracuje przy tym z małopolskimi samorządami, szkołami i instytucjami kultury. „Miło mi było odebrać taką nagrodę. Cieszy mnie też, że mogłem dołączyć do tego elitarnego grona. Gdy myślę o tym, że mogłem pomóc tylu osobom obrać drogę życia, to rozpiera mnie dumą. Dziękuję wszystkim” – napisał na swoim profilu facebookowym Łukasz Wudyka. SEOSEM24 skądinąd ma bardzo dobre opinie w swojej branży, świadczą o tym także sukcesy w prestiżowych rankingach, jak serwisu Rating Captain, gdzie głównym kryterium jest zadowolenie klientów.
Plebiscyt organizuje Instytut Pracy i Kariery
Nie byłoby jednak Inspiratora Kariery, gdyby nie inspirator konkursu i jego organizator – Instytut Pracy i Kariery. Organizacja ta za swój cel postawiła inicjowanie i koordynację działań, które skutecznie wpłyną na krzewienie szeroko pojętego rozwoju zawodowego. Instytut stara się współpracować i łączyć ze sobą wysiłki szkół średnich, uczelni, urzędów, instytucji kulturalnych i biznesu w celu wypracowania trwałych programów inspirujących przedsiębiorczość, samodoskonalenie zawodowe, aktywizacja osób bezrobotnych oraz kierunkowe przygotowanie zawodowe młodzieży i studentów. Ideą jest stworzenie spójnego systemu, w którym szkoła, uczelnia i przyszły pracodawca wspólnie inwestują w rozwój młodego człowieka. Instytut pośredniczy pomiędzy tego typu podmiotami, podpowiada rozwiązania, angażuje ośrodki samorządowe i rządowe. Stara się pozyskać fundusze i kadry na organizację szkoleń zawodowych, nauki języka lub konkretnych umiejętności realnie potrzebnych na rynku pracy. Prowadzi analizy potrzeb pracodawców i tendencji konsumenckich. Z tymi informacjami dzieli się z podmiotami oświatowymi, urzędami pracy i samymi firmami komercyjnymi. Szczególnie ceni te, które otwarte są zdolnych pracowników i chętnych na swój koszt ich wyszkolić zawodowo. Działalność Instytutu nie idzie na marne, o czym świadczy pokaźna liczba laureatów. A konkurs Inspirator Kariery nie odbył się w tym roku pierwszy raz.
Inspirator Kariery 2022 to tylko jedna z inicjatyw
Konkurs Inspirator Kariery jest ukoronowaniem działalności Instytutu i jej najbardziej dobitnym przejawem. Sama gala i wręczanie statuetek to dla Instytutu niemałe święto, ale największą pracę wykonuje on na co dzień. Instytut prowadzi także inne wartościowe inicjatywy związane z promocją rozwoju zawodowego i komplementarności rynku pracy:
- magazyn „Kierunek Kariera” – Instytut wydaje ekspercki periodyk, w którym równolegle obok swojej działalności publikuje wartościowe artykuły dotyczące rynku pracy, edukacji i kariery. Materia poruszana jest pod kątem różnych środowisk, które ściśle lub luźno powiązane są z kształceniem zawodowym. W „Karierze” gromadzona jest wiedza, z którą w szczególności powinny zapoznać się podmioty aktywne w kwestii rozwoju zawodowego i systemu edukacji oraz ośrodki decyzyjne. W jednym miejscu zebrane są analizy, projekty, wywiady i wiadomości dla pedagogów, wykładowców, przedsiębiorców, samorządowców, dyrektorów placówek oświatowych i pośrednictwa pracy. To także zachęta do angażowania się w komplementarny system kształcenia zawodowego – laureaci Inspiratora Kariery mają zapewnione swoje miejsce na łamach „Kariery”.
- program Erasmus+ Kraków – Instytut pomaga w łączeniu szkół i firm zainteresowanych udziałem w programie Erasmus+. Na ogół skupia się na terenie województwa małopolskiego i zaprasza do współpracy małe firmy, duże korporacje, szkoły średnie i uczelnie wyższe. Najmilej widziane są podmioty z istotnych w dzisiejszej gospodarce branż – m.in. informatyka, mechanika, elektryka, logistyka, gastronomia, księgowość, rolnictwo czy ochrona środowiska.
- organizacja targów praktyk i akcji promujących rozwój zawodowy.
Kto może wziąć udział w plebiscycie Inspirator Kariery?
Kapituła Konkursu wyłania laureatów spośród puli zgłoszonych podmiotów. Brane pod uwagę są wyłącznie przedszkola, szkoły, uczelnie wyższe, jednostki samorządu terytorialnego oraz biznes. Poza tym ograniczeniem udział w konkursie jest otwarty – ważne, aby dany podmiot przejawiał jakąś istotną aktywność w kwestii doradztwa, kształcenia czy rozwoju zawodowego. Podczas analizy zgłoszeń Kapituła zwraca uwagę na zakres zaangażowania w tą materię danego kandydata. Ocenia wdrożone rozwiązania, pomysły, inicjatywy, stopień otwartości na współpracę z innymi podmiotami. Mile widziane jest prowadzenie szkoleń, organizacja bezpłatnych staży, współpraca ze szkołą lub uczelnią, w tym uczestnictwo w programie Erasmus+. Plebiscyt odbywa się raz w roku.
Korzyści, czyli co można wygrać? Inspirator Kariery 2022
Wyróżnienie w konkursie Inspirator Kariery wiąże się z szeregiem korzyści wizerunkowych i biznesowych. Laureat każdej z kategorii może liczyć na:
- statuetkę i dyplom – fizyczny dowód wyróżnienia, który można położyć w widocznym miejscu w domu lub firmie,
- tytuł Inspiratora Kariery z danego roku i w danej branżowej kategorii,
- bezterminowe prawo do korzystania z logo Inspiratora Kariery,
- darmowa promocja laureata i jego działalności w magazynie „Kierunek Kariera”.
Wszystko to ma być formą wymiernego wsparcia dla danej instytucji, firmy, szkoły, urzędu na miarę możliwości Instytutu. Tytuł Inspiratora oraz logo znacząco wzmacniają wizerunek i siłę marki, która wiąże się z laureatem. Instytut w ten sposób chce okazać swoją wdzięczność za ponadprzeciętne starania na rzecz edukacji i rozwoju zawodowego w Polsce.
Chcesz kogoś nominować? Możesz to zrobić do końca roku!
Aby zgłosić siebie lub inny podmiot do konkursu należy przesłać formularz zgłoszeniowy do biura Instytutu. Można to zrobić do 31 grudnia 2022 r. Po tym terminie zbierze się Kapituła Konkursu, której członkami są specjaliści w materii doskonalenia, kształcenia i rozwoju zawodowego. Są w niej przedstawiciele wszystkich wyróżnianych w konkursie środowisk – szkolne, samorządowe i biznesowe. Jeśli chcesz wziąć udział albo jakiś podmiot Twoim zdaniem szczególnie zasługuje na takie wyróżnienie – wystarczy zajrzeć na stronę www.kariera.org.pl i zgłosić kandydata.